• Rok szkolny 2022/23

      • Laboratorium Przyszłości

        Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
        Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w  wysokości 60 tys. złotych, dzięki któremu uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. 

        W ramach projektu „Laboratoria przyszłości” do szkoły zakupiono:

        • Drukarkę 3d
        • Laptop do obsługi drukarki
        • Stację lutowniczą HOT AIR
        • Aparat fotograficzny Sony ZV-1 do wideoblogów
        • Gimbal i statyw do aparatu fotograficznego i kamery
        • Mikrofon kierunkowy i mikroporty
        • Zestaw lamp światła ciągłego
        • Zestawy do nauki programowania robota Photon oraz Robota Abilix Krypton
        • Zestawy konstrukcyjne LEGO® Education SPIKE™ i LEGO®  Education BricQ Motion
        • Zestawy konstrukcyjne BeCreo z mikrokontrolerem Arduino, czujnikami i akcesoraiami
        • Zestawy elektroniczne Boffin II 3D
        • Dron DJI Ryze Tello EDU

        Wyżej wymieniony sprzęt wykorzystywany będzie na zajęciach techniki, informatyki, matematyki, fizyki, na dodatkowych zajęciach rozwijających zainteresowania i umiejętności uczniów oraz organizowanych imprezach szkolnych.
        Wszystkie zestaw konstrukcyjne pozwalają na realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego szkoły podstawowej w zakresie nauki programowania i myślenia komputacyjnego. Umożliwiają realizację projektów technicznych i konstruowanie realnie działających modeli z różnych dziedzin. Uczniowie min. zaprojektują i zaprogramują inteligentny dom lub miasto, stworzą profesjonalny system pomiaru czasu na zajęciach sportowych, zadbają o bezpieczeństwo na drogach czy stworzą własny system alarmowy. To jedne z wielu projektów, które uczniowie skonstruują i zaprogramują samodzielnie z zestawami na zajęciach robotyki, techniki czy fizyki. Zestawy już na etapie szkoły podstawowej umożliwiają realizację licznych projektów programistycznych co w połączeniu z możliwościami druku 3D pozwala na tworzenie przez uczniów własnych, prototypowych rozwiązań. Praca  z zestawami rozwija umiejętności analitycznego i logicznego myślenia. Uczy współpracy oraz twórczego wykorzystania nowoczesnej technologii. Wykorzystuje połączenie oprogramowania i elektroniki do rozwiązywania, praktycznych problemów z otoczenia człowieka, uczy programowania wizualnego i tekstowego.

        #LaboratoriaPrzyszłości

        #LaboratoriaPrzyszlosci

    • II kwartał 2023/24

      W ramach zajęć z robotyki i informatyki uczniowie coraz lepiej poznają możliwości zestawów Lego SPIKE Prime pozyskanych z #LaboratoriaPrzyszłości  Laboratoria Przyszłości.  Wdrożyli się w podstawy programowania robotów i wykonują różne projekty w aplikacji SPIKE App 3.

      Uczniowie klas 3 rozwijają swoje umiejętności kodowania, rozpoczęli swoją przygodę ze Scratchem.

      Niezwykle dużym powodzeniem cieszyły się zabawy z robotami Photon.

      Szóstoklasiści też rozwijają swoje umiejętności w zakresie projektowania i programowania robotów. Rozpoczęli pracę z zestawem Ablix Krypton. Praca z tym niezwykle uniwersalnym, wyposażonym w wiele funkcji robotem zachęca uczniów do eksperymentowania i poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Jest to świetna zabawa, która rozwija miękkie kompetencje takie jak: logiczne, algorytmiczne myślenie czy zadaniowe podejście do stawianych problemów. 

      Uczniowie są bardzo zainteresowani możliwościami drukarki 3D i chęcią samodzielnej obsługi takiego sprzętu w przyszłości.  Otwarta /przeszklona/ konstrukcja modelu drukarki pozwala wszystkim uczniom z bliska zobaczyć proces drukowania.

      Ostatnio w szkolnej pracowni powstawały popiersia znanych osób, w tym patronki naszej szkoły Marii Konopnickiej.

      Sprzęt z projektu  

      #LaboratoriaPrzyszłości  Laboratoria Przyszłości: aparat fotograficzny,  gimbal, statyw do aparatu fotograficznego i kamery, dron, mikrofon kierunkowy są wykorzystywane w realizacji różnego typu wydarzeń z życia szkoły i samorządu uczniowskiego, a także na zajęciach dodatkowych i w przygotowaniach do konkursu. Uczniowie doskonalą swoje fotoreporterskie umiejętności i dokumentują efekty swojej pracy.

       

       
    • I kwartał 2023/24

       

      W tym roku szkolnym korzystanie ze sprzętu zakupionego w ramach projektu   #LaboratoriaPrzyszłości  Laboratoria Przyszłości w naszej szkole jest dużo wygodniejsze.

      We wrześniu została utworzona nowa pracownia, w której można prowadzić różnorodne zajęcia z wykorzystaniem pomocy  #LaboratoriaPrzyszłości  Laboratoria Przyszłości

      Uczniowie klas starszych rozwijają umiejętności: kodowania i programowania w języku Scratch, współpracy w grupie, analitycznego i logicznego myślenia, zastosowania nowych technologii w praktyce i rozwiązywania złożonych, rzeczywistych problemów.

      Inteligentny rower, projekty maszyn CNC, kontroler jakości, spirograf, wózek dostawczy, skoczek, tancerz brackdance, sejf to tylko kilka nazw spośród różnorodnych projektów wykonanych przez uczniów z wykorzystaniem klocków Lego Education SPIKE. Wyzwaniem było nie tylko zbudowanie robotów i zaprogramowanie ich w aplikacji opartej na języku Scratch, lecz także rozwiązanie postawionego problemu.

      Podczas zajęć korzystamy z zasobów platformy https://elearning.robocamp.eu/

      Uczniowie na zajęciach nie nudzą się nawet przez chwilę, bez względu na poziom swoich umiejętności. Każdy prototyp robota można dowolnie modyfikować, rozwijając przy tym kreatywność techniczną.

      Uczniowie klas młodszych na zajęciach komputerowych i kołach zainteresowań uczą się poprzez doświadczenia i eksperymenty - programują roboty edukacyjne Photony Edu w aplikacji Photon Draw.

      Dokumentując najważniejsze wydarzenia z życia naszej szkoły uczniowie wykorzystują sprzęt z projektu  #LaboratoriaPrzyszłości  Laboratoria Przyszłości aparat fotograficzny Sony ZV-1,  gimbal i statyw do aparatu fotograficznego i kamery, drona DJI Ryze Tello EDU

      Podczas różnych imprez szkolnych korzystamy z systemu dźwiękowego

    • Czerwiec 2023

      Korzystanie ze sprzętu i pomocy dydaktycznych zakupionych w  ramach projektu  #LaboratoriaPrzyszłości  Laboratoria Przyszłości rozpoczęliśmy już 1 czerwca. W tym miesiącu nasi szkolni fotoreporterzy mieli  dużo okazji do rozwijania swoich umiejętności i zdobywania nowych doświadczeń. 

      Dzień Dziecka uczniowie kl. IV – VIII naszej szkoły spędzili bardzo aktywnie na świeżym powietrzu, uczestniczyli w grze terenowej, zakończonej wspólnym ogniskiem. Radosna atmosfera i wspólna zabawa została udokumentowana z wykorzystaniem drona DJI Ryze Tello EDU i aparatu fotograficznego Sony ZV-1.

      Powstały również fotorelacje z zajęć organizowanych z okazji obchodów Europejskiego Zielonego Tygodnia i sportowych zmagań w Szkolnym Dniu Sportu.

      W tym miesiącu, z jeszcze większą intensywnością ze sprzętu fotograficznego korzystali twórcy obcojęzycznych wideoblogów. Pod opieką nauczycieli języków obcych powstawały już ostatnie konkursowe odcinki.

      Trzecioklasiści na zajęciach robotyki budowali grę logiczną. Wykorzystując zestawy LEGO® Education SPIKE™ budowali i programowali robota – Mistrza gry, który wykrywał klocki o tych samych kolorach. Uczniowie bawiąc się, poznawali sposoby przechowywania wartości w tablicy i wykorzystania tych informacji do określonego celu oraz rozwijali zdolność rozpoznawania wzorów i tworzenia skutecznych programów. Takie zajęcia pozwalają również rozwijać umiejętności logicznego oraz matematycznego myślenia.

      Starsi uczniowie rozpoczęli swoją przygodę z robotami Abilix Krypton. Te roboty edukacyjne umożliwiają naukę programowania na różnych poziomach zaawansowania  w trzech językach: Drag & Drop , Scratch i Flow – Chart. Roboty Abilix dają ogromne możliwości w zakresie konfigurowania ich wyglądu oraz programowania zachowań. Korzystanie z nich rozwija kreatywność, logiczne myślenie i zdolności matematyczne. Zabawa z nimi jest bardzo ciekawa, więc każdy uczeń będzie w stanie poznać bliżej fascynujący świat robotyki. 

      Sprzęt z projektu  #LaboratoriaPrzyszłości  Laboratoria Przyszłości  był oczywiście wykorzystywany podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2022/2023 i pożegnania naszych absolwentów.

    • Maj 2023

       

      Maj 2023 to kolejny miesiąc, w którym realizowane w naszej szkole były zajęcia z z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego

      zakupionego w  ramach projektu  #LaboratoriaPrzyszłości  Laboratoria Przyszłości 

      Sprzęt audio  i fotograficzny wykorzystywali  uczniowie do  nagrywania - kolejnych odcinków konkursowych vlogów w języku obcym i do dokumentowania najważniejszych wydarzeń z życia szkoły. Kręcili filmiki i robili zdjęcia podczas występów artystycznych swoich kolegów podczas obchodów Dnia Patronki Szkoły – Marii Konopnickiej.

      Podczas zajęć z informatyki i robotyki  trzecioklasiści, korzystając z  zestawów klocków Lego Education SPIKE  i  robota edukacyjnego Photon, rozwijają wyobraźnię przestrzenną, umiejętności konstrukcyjne  i logiczne myślenie. Uczą się współpracy w grupie oraz wspólnego rozwiązywanie problemów podczas procesu tworzenia. Konstrukcje powstają według określonej instrukcji, następnie są programowane w Scratch, aby wykonać określone zadanie.  

      Niezliczone możliwości jakie oferują zestawy Lego Education SPIKE  sprawiają, że czwartoklasiści  z niecierpliwością oczekują na kolejne lekcje informatyki, które są nauką poprzez zabawę. Efekty pracy wywołują szeroki uśmiech na twarzach uczniów, zachęcając ich tym samym do budowania i programowania coraz to trudniejszych modeli.

      Również klasy ósme pracują z zestawami do nauki programowania robota Photon.  Uczniowie wykorzystując  swoje umiejętności programowania w językach: Scratch i Python starają się zaprogramować robota tak, by działał zgodnie z ich oczekiwaniami.

       

    • Kwiecień 2023

      Minął kolejny miesiąc wykorzystywania przez naszych uczniów pomocy zakupionych w  ramach projektu  #LaboratoriaPrzyszłości  Laboratoria Przyszłości 

       Dronem DJI Ryze Tello EDU uczniowie kręcili krótki film i robili zdjęcia podczas obchodu w naszej szkole Światowego Dnia Zdrowia 2023, między innymi sfilmowali wielkie czerwone serce, utworzone przez uczniów naszej szkoły.

      Ze sprzętu audio video korzystano podczas przygotowań i przeprowadzania eliminacji do Międzyszkolnego Konkursu Piosenki w języku obcym, Gminnego Konkursu Recytatorskiego i uroczystej akademii z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

      Szkolny fotoreporter towarzyszył również swoim młodszym kolegom  w akcji „Sprzątanie Świata”.

      Sprzęt fotograficzny wykorzystują także uczniowie pod opieką nauczycieli jezyków obcych, podczas tworzenia swoich prac konkursowych - kolejnych odcinków vlogów w języku angielskim lub niemieckim.

      Na lekcjach informatyki uczniowie doskonalą swoje umiejętności programowania w języku Scratch i w Pythonie.

      Na zajęciach robotyki konstruowali roboty z zestawów LEGO® Education SPIKE™, korzystali z czujnika zbliżeniowego i żyroskopu.

      Marzec 2023

      W marcu 2023 r. dzięki zestawom klocków LEGO® Education SPIKE™, zakupionym w  ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości Laboratoria Przyszłości , uczniowie klas młodszych zamienili się w małych konstruktorów niezwykłych pojazdów i budowli.  Najwięcej radości sprawiło im budowanie i programowanie robotów.

      Uczniowie klas starszych, na lekcjach techniki i informatyki mieli możliwość programowania robotów mobilnych, budowanych z zestawów LEGO® Education SPIKE™.  Ósmoklasiści kontynuowali swoją przygodę z programowaniem w Pythonie i robotem Photon.

      Uczniowie w tym miesiącu z wykorzystaniem drona DJI Ryze Tello EDU, aparatu fotograficznego Sony ZV-1, gimbala i innego sprzętu z projektu  #LaboratoriaPrzyszłości Laboratoria Przyszłości dokumentowali najważniejsze wydarzenia z życia naszej szkoły. Powstały fotorelacje i filmiki z uroczystości poświęconej Żołnierzom Wyklętym, występów uczniów podczas Szkolnego konkursu recytatorskiego i obchodów Dnia Liczby Pi, które można zobaczyć na stronie internetowej szkoy w aktualnościach. Swoje umiejętności robienia zdjęć doskonalili fotografując prace swoich młodszych kolegów, przygotowanych na konkurs „Kapelusze Pani Wiosny”.

      Luty 2023

      W lutym w naszej szkole odbyły się kolejne lekcje z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

      #LaboratoriaPrzyszłości Laboratoria Przyszłości

      Uczniowie klas 4 – 5 kontynuowali swoją przygodę z  zestawami konstrukcyjnymi  LEGO® Education SPIKE™.  Na lekcjach techniki powstawały ciekawe konstrukcje,  wykonywane zgodnie z instrukcją i według pomysłów uczniów.

      Na lekcjach informatyki czwartoklasiści budowali i programowali roboty. Zajęcia nastawione były głównie na myślenie logiczne i poszukiwanie rozwiązań poza schematami.

      Uczniowie poznali zasady pracy z klockami tego typu, rozwijali kompetencje społeczne oraz kształcili umiejętność pracy zespołowej. Ostatnim i najciekawszym elementem każdych zajęć była zabawa. To bardzo ważny element, który pozwala poczuć satysfakcję z efektów swojej pracy, ucząc wytrwałości w osiąganiu zamierzonych celów. 

      Uczniowie klas 8 na lekcjach informatyki doskonalili umiejętności programowania w Pythonie. Rozwijali swoją kreatywność, wyobraźnie i logiczne myślenie programując roboty edykacyjne Photon.

      Uczniowie na bieżąco dokumentują życie szkoły (korzystając ze sprzętu z projektu  #LaboratoriaPrzyszłości Laboratoria Przyszłości ).Przygotowali fotorelacje z obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego  i Konkursu poezji walentynkowej w języku angielskim.

      Styczeń 2023

      W miesiącu styczniu uczniowie klas młodszych kontynuowali swoją przygodę  z programowaniem. Korzystając z zestawów konstrukcyjnych LEGO® Education SPIKE™, LEGO®  Education BricQ Motion a w klasach starszych-robota Photon, pozyskanych w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości, rozwijają swoją kreatywność, umiejętność logicznego myślenia, współpracę w grupie i świetnie się bawią.
      Szóstoklasiści na informatyce pracowali zestawami LEGO® Education SPIKE™,  a  na lekcjach techniki poznali zasady działania stacji lutowniczej HOT AIR, zakupionej w ramach rządowego programu. #LaboratoriaPrzyszłości Laboratoria Przyszłości
      Drukarka 3D pozwoliła na sfinalizowanie projektu „niezbędnik na biurko”. Uczniowie są zadowoleni z efektów i już myślą o następnych projektach.
      Aparat fotograficzny i gimbal z projektu #LaboratoriaPrzyszłości uczniowie wykorzystują na bieżąco do dokumentowania najważniejszych wydarzeń z życia naszej szkoły. 

    • Grudzień 2022

      W  grudniu na zajęciach robotyki poznawaliśmy tajniki elektroniki i działanie poszczególnych elementów. Montowaliśmy układy elektroniczne z zestawami Boffin 3d kupionych ze środków #Laboratoria przyszłości, , min. makietę domu z zabezpieczeniem alarmowym. Starsze klasy projektowały i drukowały na naszej drukarce 3d kompozycje naszej szkoły z patronką Marią Konopnicką. Teraz pracują nad projektem "niezbędnik na biurko". Pierwsze egzemplarze już wydrukowane. W grudniu tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia odbyły sie "Jasełka". Przy pomocy gimbala i aparatu fotograficznego z projektu #Laboratoria przyszłości, mogliśmy je nagrać i udostępnić na naszej stronie do obejrzenia rodzicom.      

    • Listopad 2022

      W listopadzie sprzęt nagłaśniający   zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości  #LaboratoriaPrzyszlosci był wykorzystywany wiele razy: na akademii z okazji Narodowego Dnia Niepodległości, podczas występów artystycznych i prezentacji  z okazji Dnia Języków Obcych oraz zabawy andrzejkowej.  Uczniowie rozwijali swoje pasje fotograficzne wykonując zdjęcia aparatem  Sony ZV-1, dokumentowali przebieg Dnia Języków Obcych – nagrywali filmy, które następnie samodzielnie montowali oraz zaczynają naukę obsługi gimbala. 

      Uczniowie klas młodszych  rozpoczęli swoją przygodę z elektroniką , wykorzystując zestawy elektroniczne Boffin II 3D.

      Drukarka 3D podczas pracy wzbudza ogromne zainteresowanie, a uczniowie poznają podstawy projektowania obiektów 3D.

    • Październik 2022

      Drugi miesiąc korzystania z zasobów pozyskanych w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci sprawił nam wiele radości.
      14 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej i ślubowanie pierwszoklasistów. Uroczystość przygotowano z wykorzystaniem sprzętu pozyskanego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci Zaczęliśmy naszą przygodę z otrzymaną w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości drukarką 3D. Powstały już nasze pierwsze wydruki.

      Na zajęciach robotyki budowaliśmy konstrukcje mechaniczne z klocków  LEGO® Education SPIKE™ i LEGO®  Education BricQ Motion.

      Przy realizacji zadań w konkursie Odblaskowa Szkoła rozpoczęliśmy poznawanie możliwości zastosowania drona DJI Ryze Tello EDU.

      Październik to też czas doskonalenia sprawności rachunkowej, a zwłaszcza umiejętności pamięciowego mnożenia i dzielenia. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, swoje prace, gry i zabawy uczniowie uwieczniali bawiąc się w fotoreporterów, aparatem fotograficznym Sony ZV-1.

       

    • Wrzesień 2022

      We wrześniu w ramach zajęć z robotyki i  programowania trzecioklasiści i ósmoklasiści przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości, budowali i programowali swoje pierwsze modele. Podczas zajęć z robotyki dla najmłodszych realizowaliśmy za pomocą klocków LEGO z serii Education BricQ Motion moduł "Fizyka sportu". W tym module uczniowie na zajęciach aktywnie uczą się inżynierii i fizyki, tworząc ciekawe budowle, które wprawiają potem w ruch, wspierając zrozumienie praw fizyki. Oprawa dydaktyczna zestawu utrzymuje wszystkie lekcje w formie wyzwań sportowych, co dodatkowo motywuje uczniów do nauki. W trakcie zajęć uczniowie nabywają umiejętności komunikacji poprzez wspólne dyskusje oraz prezentowanie i analizowanie swoich rozwiązań.  W klasach starszych na zajęciach robotyki poznawaliśmy podstawy programowania mikrokontrolera Arduino z zestawami Becreo. Realizując wyznaczone zadania, w praktyczny sposób poznaliśmy podstawowe pojęcia programistyczne, uczyliśmy się korzystać z modułów elektronicznych oraz projektować własne urządzenia: "Sygnalizacja uliczna", "Przejazd kolejowy", "System alarmowy".   Na zajęciach rozwijających z matematyki uczniowie klasy 5a,  korzystając z zbudowanego modelu stoku narciarskiego, wykonując odpowiednie pomiary, wyznaczali średnią długość skoku w zależności od wagi zawodnika i kąta nachylenia stoku. 

      Ze sprzętu nagłaśniającego i fotograficznego korzystali uczniowie podczas przygotowań do występów artystycznych i akademii upamiętniającej 83 rocznicę wybuchu II wojny światowej.