W roku szkolnym 2022/2023 w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Trzebuni planowana jest realizacja zajęć w ramach projektu pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych – Grant 3”
Celem projektu jest zniwelowanie u uczniów skutków pandemii COVID-19 poprzez wielowymiarowe wsparcie szkół i placówek oświatowych w zakresie edukacyjnym i psychologicznym wspomagającym edukację i rozwój uczniów, tj.
1. działania uzupełniające u uczniów braki edukacyjne w realizacji podstawy programowej oraz działania z zakresu rozwijania kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych uzasadnione sytuacją związaną z prowadzeniem nauki w formie zdalnej, takie jak zajęcia:
- wyrównawcze,
- dodatkowe zajęcia edukacyjne,
- koła zainteresowań
- inne dostosowane do warunków, możliwości i potrzeb szkół oraz warunków epidemicznych.
2. działania wspomagające psychologicznie uczniów w nadrobieniu braków edukacyjnych i rozwijaniu zainteresowań.
Nasza Szkoła Podstawowa w ramach projektu pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych – Grant 3” realizuje następujące formy wsparcia uczniów :- Zajęcia wyrównawcze z matematyki - klasa 2b - ilość osób 12
- Zajęcia wyrównawcze z matematyki - klasa 2a - ilość osób 12
- Zajęcia wyrównawcze z matematyki - klasa 3 - ilość osób 21
- Zajęcia wyrównawcze z matematyki - klasa 4 - ilość osób 16
- Zajęcia wyrównawcze z matematyki - klasa 5a - ilość osób 13
- Zajęcia wyrównawcze z matematyki - klasa 5b - ilość osób 13
- Zajęcia wyrównawcze z matematyki - klasa 6 - ilość osób 23
- Zajęcia wyrównawcze z matematyki - klasa 7 - ilość osób 12
- Zajęcia wyrównawcze z matematyki - klasa 8a - ilość osób 14
- Zajęcia wyrównawcze z matematyki - klasa 8b - ilość osób 12
- Zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego - klasa 8a - ilość osób 14
- Zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego - klasa 8b - ilość osób 12
- Koło zainteresowań z języka angielskiego - uczniowie z kl. 6 - ilość osób 10
- Koło zainteresowań z fizyki - uczniowie z kl. 7-8 - ilość osób 10
- Koło zainteresowań z chemii - uczniowie z kl. 7-8 - ilość osób 10
- Wyjazd do Parku doświadczeń w Krakowie - uczniowie z kl. 7-8 – ilość osób 15
- Wyjazd na zajęcia Wydziału chemii UJ „Chemik na miejscu zbrodni” - uczniowie z kl. 7-8 - ilość osób 15
- Wyjazd do Muzeum Iluzji w Krakowie w ramach zajęć z nauk przyrodniczych - uczniowie z kl. 3 - ilość osób 23
Poniżej regulamin z załącznikami
Wizyta w Ogrodzie Doświadczeń
29 maja zainteresowani uczniowie klas 7-8 pojechali na lekcję fizyki do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Wycieczka odbyła się w ramach realizowanego w naszej szkole projektu: „Małopolska tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych – Grant 3”.
Podstawą wizyty w tym ogrodzie jest zwiedzanie polegające na doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający uczestniczą w eksperymentach z wykorzystaniem urządzeń, prezentujących różne zjawiska fizyczne i przyrodnicze. Na dużym obszarze parkowej zieleni znajdują się oryginalne, duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością. Uczniowie mogli samodzielnie przeprowadzić kilkadziesiąt doświadczeń z różnych dziedzin fizyki (optyki, magnetyzmu, hydrostatyki, akustyki i mechaniki). Najwięcej emocji dostarczyły wyścigi oraz jazda rowerem po linie.
Uzupełnieniem zwiedzania Ogrodu Doświadczeń były warsztaty pt. „Mroźne eksperymenty”, w których nasi uczniowie aktywnie brali udział.
M.Baran-Czesnowska
6Wycieczka do Muzeum Iluzji
Dnia 19 kwietnia klasa III, biorąca udział w projekcie „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych – Grant 3” była na wycieczce w Krakowie, w Muzeum Iluzji.
Muzeum Iluzji to przestrzeń, w której iluzje spotykają się z wynalazkami naukowymi i sztuką: fizyka i optyka prezentowane są razem z tajemniczymi dziełami sztuki i klasycznymi łamigłówkami. Wyjątkowe doświadczenie edukacyjne wzbogaca interaktywna rozrywka – rysowanie światłem, tworzenie cieni i niezapomnianych chwil w świecie do góry nogami.
Wycieczka bardzo się podobała. Uczniowie z zaangażowaniem odkrywali sekrety niesamowitego świata iluzji oraz pogłębiali swoją wiedzę obserwując ciekawe zjawiska. Zrozumieli znaczenie pojęcia iluzja. Doznali niesamowitych wrażeń niewłaściwej interpretacji widzianego zjawiska.
Wyjazd na Uniwersytet Jagielloński
Uczniowie klas VIII i VII, podczas realizowanego w naszej szkole projektu „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych – Grant 3” uczestniczyli w pokazie na Wydziale Chemii UJ ,,Chemik na miejsc zbrodni”.
Podczas pokazu uczniowie mogli odpowiedzieć sobie na pytania: Po co chemik jest na miejscu zbrodni? Jakie doświadczenia wykonuje, co ze sobą zabiera oraz czy techniki wykorzystywane w filmach sprawdzają się w rzeczywistości.
Omawiane przez prowadzących techniki zostały zilustrowane różnymi doświadczeniami połączonymi z omówieniem teorii pomocnej w zrozumieniu obserwacji.
Było to dla uczniów interesujące przeżycie i pokazało jak różne, często bardzo praktyczne zastosowanie ma wiedza chemiczna.