Uczniowie klas 6,7 i 8 naszej Szkoły uczestniczyli w 18 edycji Małopolskiej Nocy Naukowców, odbywa się ona tradycyjnie w ostatni piątek września i przybliża w przystępny sposób osiągnięcia naukowe oraz inspiruje młodych ludzi do podjęcia kariery naukowej. Przedsięwzięcie organizowane jest przez uczelnie wyższe, instytuty naukowe, firmy posiadające działy badawczo-rozwojowe, biblioteki, muzea i wiele innych, a jego koordynatorem jest Województwo Małopolskie.
W AGH dowiedzieliśmy się jak wizualnie pomniejszyć się na zdjęciu z drugą osobą, sprawdzić, jaka jest szybkość dźwięku, usłyszeć muzykę przez kości, posłuchać muzyki wygrywanej na butelkach przez jadącą kolejkę, położyć się na łóżku z tysięcy gwoździ czy też zagrać na klapkofonie. Poznasz zasady działania łodzi podwodnych i wywołasz tornado wodne w okrągłym akwarium. Oprócz wystaw interaktywnych pozostają do zwiedzania również tradycyjne stanowiska związane z historią techniki i historią AGH. Wybijaliśmy żetony pamiątkowe.
Uczestniczyliśmy w wykładzie pt : „Porządek musi być, czyli jak zbudowane są kryształy” Zajrzeliśmy do wnętrza kryształów, aby poznać zasady świata symetrii rządzące ich budową. Poznaliśmy najważniejsze własności nadające kryształom fascynujące cechy i kształty.
Odwiedziliśmy stoiska doświadczalne oraz astrofizyczne kół naukowych, a przed wejściem do budynku D-10 obserwowaliśmy MEGA wybuch w 30 litrowej beczce z użyciem ciekłego azotu o temperaturze przekraczającej niskie temperatury panujące na biegunie północnym.