Aktualności
Brawo Ada!
W czasach, kiedy obserwujemy spadek zainteresowania książką i słowem pisanym, rodzą sie obok nas talenty literackie- skromne, nieodkryte, niezbadane. Do takich własnie należy uczennica klasy 8 naszej szkoły- Adrianna Jamróz.Jej niezwykły dar w końcu został doceniony . Zdobyła I miejsce w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LITERACKIM pt. " DOKĄD NAS PROWADZI TWÓRCZOŚĆ POLSKICH NOBLISTÓW?".
Ada nadesłała na konkurs kilkustronicowy list, w którym podzieliła się swoją wrażliwością i tym ujęła szacowne jury.
Dziękujemy Adrianne za podjety trud i zachęcamy do dzielenia się swoim talentem.
Nagrodzona praca lub jej fragmenty zostaną za zgoda autorki umieszczone w publikacji stowarzyszenia związanej z Noblistami oraz 25- leciem istnienia Lubelskiego Oddziału.
Gratulujemy!
„Czytam, bo warto”
Październik był pierwszy miesiącem w którym rozpoczęła się realizacja projektu dla klas I-III, „Czytam bo warto”.
Każda klasa wybrała książkę, którą czyta od początku do końca realizacji projektu:
Klasa I - „Cudowna wyspa dziadka” - Benji Davies
Klasa II – „ Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” – Justyna Bednarek
Klasa III a – „ Badna czarnej frotte” – Justyna Bednarek
Klasa III b – „ Nowe przygody Mikołajka”- Goscinny Sempe
W klasach I-III zorganizowano konkurs na najpiękniejszą zakładkę do książki - „By się czytać chciało, zakładkę zrób wspaniałą”.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:Klasa pierwsza klasa druga
I miejsce – Miłosz Ganciarz I miejsce – Weronika Oskwarek, Oliwia Ostafin
II miejsce – Kacper Piątek II miejsce – Natalia Hodurek, Mikołaj Dyrda
III miejsce – Dominik Mirochna III miejsce – Miłosz Balinka
Klasa III a klasa III b
I miejsce – Kacper Wnęk I miejsce – Lena Ptak
II miejsce – Wojciech Okwarek II miejsce – Weronika Żaba
III miejsce - Amelia Rakoczy III miejsce – Karol Zioło
Zwycięzcy otrzymali drobne nagrody od wychowawców.
Każda klasa zapraszała na zajęcia panią Grażynkę Makułę do głośnego czytania wybranego fragmentu książki.
W dalszym ciągu zachęcamy rodziców do codziennego, głośnego czytania dzieciom w domu w ramach akcji pt. „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie”.
Przypominamy również o trwającym konkursie plastyczno-literackim –
„ Moja książka”.Warto brać udział w konkursie, ponieważ na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Konkurs recytatorski
Rocznica odzyskania niepodległości
W związku z 102 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zachęcamy do wspólnego świętowania tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy.
Zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu” i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” we wtorek, 10 listopada o godzinie 11:11. W tym roku proponujemy także podtrzymanie tej tradycji. Połączcie się za pomocą komunikatorów i wspólnie zaśpiewajcie hymn on-line. Możecie również zaśpiewać w domach wraz z rodziną 11 listopada w samo południe.
https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/hymna4_grafika.pdf
Zachęcamy także do zapoznania się z ulotką „Szanuj, kochaj, chroń” przygotowaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej, która opisuje prawidłowe sposoby prezentowania flagi i innych symboli narodowych. Broszura wskazuje również, jaką postawę przyjąć w czasie śpiewania hymnu, a także wymienia najczęściej popełniane błędy podczas śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”.
Zapraszamy również na krótkie prezentacje o tej rocznicy dla klas młodszych 1-3 i klas starszych 4-8 (w zakładce-Prezentacje szkolne).
I jeszcze zadanie…
Proszę zadbać by w dniu 11 listopada zawisła polska flaga na Waszych domach.
Uczniowie klasy 8
M.Baran-Czesnowska
Broszura „Szanuj, kochaj, chroń”
Wyniki Konkursu Plastycznego "Historia i legendy Trzebuni"
Konkurs plastyczny „ Historia i legendy Trzebuni” ogłoszony w ramach projektu KLISZCZACKA NIEZAPOMINAJKA został rozstrzygnięty. Spośród 30 pięknych i niezwykle pomysłowych prac złożonych prez uczniów klas I – IV jury w składzie : p.wicedyrektor Agnieszka Nowików, p. Monika Wątor, p. Grażyna Makuła i p.Teresa Kaczmarczyk wyłoniło zwycięzców.
Oto wyniki:
I miejsce
Mikołaj Dyrda kl. II
II miejsce
Amelia Rakoczy kl. IIIa
Wiktoria Ostafin kl. IV
III miejsce
Zuzanna Wnęk kl. I
Wyróżnienia
Dawid Kurczab kl. II
Oliwia Tekieli kl. IIIa
Dominik Mirochna kl. I
Nikola Rakoczy kl. IIIa
GRATULUJEMY!
Dyplomy oraz nagrody dla zwycięzców i uczestników konkursu zostaną rozdane na uroczystym spotkaniu podsumowującym projekt KLISZCZACKA NIEZAPOMINAJKA po powrocie do szkoły. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczny udział w konkursie!
Projekr współfinasowany przez Fundację Orlen "Dar serca" oraz Gminę Pcim
Informacja o zawieszeniu zajęć stacjonarnch dla uczniów kl. 1-3
Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużone zostaje zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII. Przedszkole i oddziały przedszkolne w szkole będą funkcjonowały bez zmian. Zajęcia dla klas 1-3 będą prowadzone online.
Od poniedziałku tj,. 9.11. br nie będzie kursował bus szkolny.
Dyrektor szkoły
AKCJA ZNICZ-PODZIĘKOWANIA
28.10.2020 zakończyliśmy akcję ZNICZ. Zebraliśmy dzięki Państwu i Waszym dzieciom, Waszej wrażliwości i dobrym sercom dużą ilość zniczy, które dzieci przedszkolne i dzieci klas I-III wraz ze swoimi wychowawcami zaniosły na Trzebuńskie cmentarze i zapaliły na opuszczonych, zapomnianych grobach. Bóg zapłać za udział w akcji. Pamiętajmy , że dobro zawsze powraca. Macie Państwo Wielkie Serca.
Dziękuję.
Katechetka:Renata Nalepa
Aneks do Regulaminu zachowania uczniów
W zakladce "Plany i regulaminy szkolne" dodano aneks do "Regulaminu zachowania uczniów" o zasadach oceniania zachowania uczniów w trakcie nauczania zdalnego". Prosimy o zapoznanie się z dokumentem.
Informacja o dojazdach
Bus szkolny kursuje zgodnie z dotychczasowym rozkładem.
Dyrektor
W. Mosór
"Kliszczacka Niezapominajka"
KLISZCZACKIE PRZYSMAKI – SPOTKANIE Z KOŁEM GOSPODYŃ WIEJSKICH
W ramach projektu Kliszczacka Niezapominajka realizowanego w naszej szkole 26.10.2020r odbyły się kolejne z cyklu spotkań, które mają na celu zapoznanie z kliszczacką kulturą i tradycjami.
Tym razem miało miejsce spotkanie z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich w Trzebuni - p. Barbarą Ostafin i Elżbietą Orawin. Panie przybliżyły klasom 1a i 2a proces pieczenia chleba od zakwasu do bochenka. Zaprezentowały stroje ludowe, zarówno odświętny, jak używany na co dzień.
Uczniowie usłyszeli m.in. opowieści o tym, jak na wsi, jak to dawniej bywało, każda prawdziwa gospodyni piekła chleb. Duży piec do pieczenia chleba był niepodważalnie ozdobą kuchni każdej pani domu. Chleb zawsze stanowił świętość, bo ciężko trzeba było zapracować na to, by zboże wyrosło, by je zebrać, a potem zrobić z niego mąkę. Do tej pory życzymy sobie, aby w domu i przy ognisku domowym nie zabrakło gospodarzom chleba. Nasi dziadkowie nim spróbowali chleba, obrzędowo, w poszanowaniu natury i pożywienia kreślili na bochenku krzyż oddając tym samym cześć Bogu, który pozwolił im ten chleb spożywać.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy mogli się poczęstować kromką świeżego, pysznego chleba posmarowanego masełkiem.
KLISZCZACKIE BAJANIA – SPOTKANIE Z PANEM GRZEGORZEM OSTAFINEM
Gościem kolejnego spotkania w ramach projektu Kliszczcka Niezapominajka był p. Grzegorz Ostafin, przedstawiciel Związku Podhalan Górali Kliszczackich w Trzebuni, który zaprezentował uczniom kliszczackie bajania. Używając trzebuńskiej gwary opowiedział legendy i ciekawe historie o tym „ Co i ka we wsi strasyło”. A straszyło podobno we wsi i to niemało, bo i czarownice w lesie, i boginki piorące szmaty w jeziorze, zmory, topielce i płanetnicy, którzy rządzili „ dyscem i buzami”. Pan Grzegorz opowiedział też historię o powodzi w Trzebuni i porwanych przez nią kościelnych dzwonach oraz legendę o diabelskim kamieniu.
Opowieści p. Grzegorza Ostafina przyprawiały uczniów o dreszczyk emocji, ale jednocześnie wzbudziły olbrzymie zainteresowanie. Na zakończenie spotkania zapewniły, że na pewno odwiedzą te „strasne miejsca” w Trzebuni.
Spotkania zakończyły się podziękowaniami i brawami oraz pamiątkowymi zdjęciami.
Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyn Wiejskich w Trzebuni i Panu Grzegorzowi za udział w spotkaniach.
Projekr współfinasowany przez Fundację Orlen "Dar serca" oraz Gminę Pcim
Ważna informacja. Przejście szkoły w tryb nauczania zdalnego
Zgodnie z ogłoszonymi informacjami od dnia 26 października (poniedziałek) do dnia 8 listopada (niedziela) br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne w klasach 4-8 i klasy przechodzą na tryb nauczania zdalnego. Zajęcia w przedszkolu i klasach 1-3 będą odbywać się normalnie, bez zmian w budynku szkoły. Szkoła zapewnia dowóz uczniów w poniedziałek.
Zajęcia w trybie zdalnym będą odbywać się online poprzez aplikację Teams oraz dziennik elektroniczny Librus, według planu lekcji. Na lekcjach realizowana będzie podstawa programowa, sprawdzanie opanowanych wiadomości oraz obecności zgodnie z "Regulaminem kształcenia na odległość".
Prosimy o systematyczne odbieranie wiadomości z dziennika elektronicznego Librus oraz ze strony internetowej szkoły.
dyrektor szkoły
Waldemar Mosór
Regulamin_ksztalcenia_na_odleglosc.docx
Spotkanie z Panią Władysławą
W ramach „Kliszczackiej niezapominajki” w dniu 6.10.2020 r. odbyło się spotkanie klasy 2a z p. Władysławą Ostafin. Od dzieciństwa była zainteresowana robótkami ręcznymi, co stało się jej wielką pasją do dziś. Wykonywała na drutach między innymi: skarpety, rękawiczki, czapki, swetry. Aby doskonalić swoje umiejętności ukończyła Szkołę Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Makowie Podhalańskim.
Bardzo lubi usiąść w przytulnym kąciku i tworzyć małe arcydzieła na drutach, szydełku czy posługując się igłą. W swoje prace wkłada wiele serca i zaangażowania. Pani Władysława opowiadała uczniom o trudnej sztuce haftowania. Pokazała różne rodzaje haftu na obrusach, serwetach, kołnierzykach, makatkach i obrazach.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali mnóstwo pytań i z ciekawością oglądali rękodzieło p. Władysławy.
Projekr współfinasowany przez Fundację Orlen "Dar serca" oraz Gminę Pcim
Konkurs
Projekr współfinasowany przez Fundację Orlen "Dar serca"
Spotkanie z Góralem Kliszczackim
20. 10.2020r. klasa 1 i 7c wzięła udział w spotkaniu z panem Józefem Oskwarkiem , przedstawicielem Górali Kliszczackich z Trzebuni.
Na wstępie p. Józef barwnie opowiedział o każdym elemencie swojego tradycyjnego stroju oraz o historii Kliszczaków, używając przy tym gwary góralskiej. Następnie prezentował instrumenty muzyczne wymyślone przez górali, na których wygrywał krótkie melodie. Były to m.in. słomka, trzcina, gwizdek wykonany z patyka, gliniany ptaszek i okaryna, fujarki, trąbita oraz koza, czyli dudy.
Opowieści pana Józefa spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony najmłodszych, którzy zafascynowali się też prezentowanymi instrumentami i wydobywanymi z nich dźwiękami.
Spotkanie dostarczyło naszym uczniom wielu wrażeń oraz poszerzyło wiedzę na temat kultury kliszczackiej.
Projekr współfinasowany przez Fundację Orlen "Dar serca" oraz Gminę Pcim
Realizujemy Projekt "Kliszczacka Niezapominajka"
W naszej szkole przy współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych "Talent" i Fundacją Orlen "Dar serca" realizujemy Projekt "Kliszczacka Niezapominajka". Celem projektu min. jest:
- podtrzymanie historii i tradycji regionu,
- zachowanie i pielęgnowanie kultury górali kliszczackich,
- edukacja dzieci i młodzieży w zakresie potrzeby budowania tożsamości narodowej.
Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu spotkań uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Trzebuni z członkami: Związku Podhalan Oddział Górali Kliszczackich w Trzebuni, Zespołu Regionalnego Trzebunianie, Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas spotkań dzieci i młodzież pozna zwyczaje i obrzędy ludowe, elementy i cechy charakterystyczne góralskich strojów, wysłucha legend opowiedzianych tutejszą gwarą. W projekcie zaplanowano konkursy dla dzieci i młodzieży z zakresu znajomości historii i wiedzy o regionie z cennymi nagrodami.
W ramach projektu klasy 7a, 6b, 5 wzięły udział w grze terenowej Quest – Wyprawa Odkrywców „ Historia i legendy Trzebuni”.
Przed wyruszeniem w trasę jedna z autorek questu p. Danuta Oskwarek barwnie opowiedziała ciekawe historie i legendy Trzebuni. Następnie udzieliła wskazówek, w jaki sposób grać, aby otrzymać końcowe hasło prowadzące do skarbu.
Wyprawa rozpoczęła się przy byłym dworze Lubomirskich , budynku obecnej Leśniczówki. Kolejna część trasy biegła koło budynku szkoły, ośrodka zdrowia, kościoła parafialnego, aż do roli Malinowej. W trakcie gry uczniowie i opiekunowie świetnie się bawili, odgadując poszczególne hasła. Okazuje się, że Trzebunia to miejscowość bogata w różne tajemnice i pamiątki historyczne, dotąd jeszcze przez wielu nieodkryte. Quest dostarczył wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń, ogromnej wiedzy o historii naszej miejscowości oraz satysfakcji i radości przy odkrywaniu skarbu. Jak tylko pogoda pozwoli w trasę, poznawać historię naszej miejscowości wyruszą następne klasy.
Projekr współfinasowany przez Fundacją Orlen "Dar serca" oraz Gminę Pcim
Konkurs wiedzy „Poznajemy nasze dziedzictwo – Kliszczacy”
Serdecznie zapraszamy uczniów Naszej Szkoły do udziału w szkolnym konkursie wiedzy o Góralach Kliszczackich.
Konkurs jest skierowany do wszystkich chętnych uczniów z klas 4-8, będzie on miał formę testu. Uczestnicy będą startowali w dwóch kategoriach wiekowych, klasy młodsze 4 i klasy starsze {6-8}.
Materiały potrzebne do przygotowania się do konkursu dostępne będą na stronie:
https://www.gminapcim.pl/kultura
Konkurs odbędzie się 16. 11. 2020 r.
Zapisy oraz wszelkie dodatkowe informacje dostępne u p. G. Ślusarczyk
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody 😊
Projekr współfinasowany przez Fundacją Orlen "Dar serca" oraz Gminę Pcim
Ślubowanie uczniów I klasy
Pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.
W środę 14. 10. 20 r. w Dniu Edukacji Narodowej, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
Pierwszoklasiści podczas przedstawienia zaprezentowali swoje umiejętności.
Następnie złożyli ślubowanie i zostali włączeni do społeczności uczniowskiej.
Aktu pasowania dokonał Pan Dyrektor Waldemar Mosór.
Najmłodsi otrzymali pamiątkowe medale, rożki ze słodyczami, zestaw gier i układanek.
Nagroda dla nauczyciela naszej szkoły
Bardzo nam miło poinformować, że pani Małgorzata Żurek w Dniu Edukacji Narodowej "Za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej z uczniami" otrzymała "Nagrodę Wóta Gminy Pcim". W imieniu wójta nagrodę miał przyjemność wręczyć dyrektor szkoły.
Nowe pozycje w bibliotece
Zbiory biblioteki szkolnej zostały powiększone o następujące pozycje:
- M. Kozioł - "Skrzynia Władcy Piorunów"
- E. Nowak - "Pajączek na rowerze"
- O. Fritsche - "Skarb Troi"
- B. Mull - "Baśniobór"
- St. Lem - "Cyberiada"
- B. Kosmowska - "Pozłacana rybka"
- Seria - Nazywam się:
- „Mikołaj Kopernik”
- "Maria Skłodowska-Curie"
- "Fryderyk Chopin"
- "Jan Paweł II”
- R. Riordan - cykl "Percy Jackson i bogowie olimpijscy"
- E.E. Schmitt -"Dziecko Noego"
- J. Green - "Gwiazd naszych wina"
- V. Nicolas - "Bella i Sebastian"
- B. Kosmowska - "Panna Foch"
- K. Szymeczko - "Święty w kapeluszu"
- K. Szymeczko -"Milion w pięć dni"
Z pewnością wśród nowości, każdy znajdzie dla siebie coś wyjątkowego.
Czekam na Was!
Grażyna Makuła
Konkurs literacko-plastyczny
Spra
wdź stan powietrza
Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.
Kliknij w link poniżej
Zobacz aktualne pomiary czystości powietrza w Trzebuni
Galeria zdjęć
- brak danych
Godziny dzwonków
Sobota 26.07.2025