W dniu 12 lutego 2015 grupa młodzieży 20 uczniów wraz z panią mgr Grażyną Ślusarczyk oraz panią mgr Jolantą Wojciechowską w ramach Szkolnego projektu "Z kulturą za Pan brat - różne oblicza kultury" wyruszyli na wycieczkę poznwczo - edukacyjną do miasta Kraków do Sukiennic na wystawę "Malarstwo Polskie XIX wieku". Ta część ekspozycji w Sukiennicach porządkuje pewne zjawiska w polskim malarstwie drugiej połowy XIX stulecia, zwłaszcza w odniesieniu do malarstwa pejzażowego i rodzajowego. Wyodrębniono poszczególne szkoły i środowiska.
Na wystawie zastosowano ideowe i optyczne dominanty (np. "Czwórka" Józefa Chełmońskiego, "Wieczór nad Sekwaną" Aleksandra Gierymskiego, "Introdukcja" Jacka Malczewskiego, "Bydło schodzące do wodopoju" Józefa Szermentowskiego, "Spotkanie na moście" Józefa Brandta).
Wyróżniono także artystów wyznaczających nowe tendencje, rozwiązania tematyczne lub formalne w polskim malarstwie XIX wieku, np. Józef Szermentowski, Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Władysław Podkowiński oraz Jacek Malczewski. Zgrupowano i zaakcentowano wybrane wątki ikonograficzne oraz rozwiązania formalne, istotne dla nurtów: realizmu i naturalizmu, impresjonizmu oraz początków malarstwa o charakterze symbolicznym. W polskim malarstwie tendencje realistyczne pojawiają się m.in. w sztuce okresu biedermeieru inspirowanej twórczością XVII-wiecznych mistrzów holenderskich oraz w środowisku warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, a następnie Klasy Rysunkowej – na ekspozycji środowisko to reprezentują prace Rafała Radziewicza, Franciszka Kostrzewskiego, Wojciecha Gersona, Henryka Pillatiego i Józefa Szermentowskiego.
Następnie młodzież wraz z opiekunjami udała się na film do kina Cinemas Plaza pt: "HOBBIT - Bitwa pięciu armii". Krasnoludy z Ereboru odzyskują ojczyznę, ściągając gniew smoka. Wolne istoty Śródziemia łączą siły przeciwko Sauronowi, który wysyła legiony orków na Samotną Górę. Zadanie jakie czeka teraz uczestników jest wykonanie plakatu najciekawsze obrazy z filmu.
Pomimo późnej pory młodzież wracała bardzo zadowolona z wyjazdu bogatsza o wiedzę, której napewno nie zmarnuje w przyszłości.
