Wybraliśmy Szlak Orlich Gniazd, ponieważ to jeden z najpiękniejszych szlaków w Polsce. Wiedzie przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. Orle Gniazda to system obronny stworzony jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego. Na szczęście na Jurze na szlaku Orlich Gniazd jest całkiem sporo jaskiń udostępnianych turystycznie – postanowiliśmy więc odwiedzić jedną z nich
a mianowicie Jaskinię Nietoperzową.
Dlatego najpierw pojechaliśmy do miejscowości Jerzmanowice, gdzie przywitał nas przewodnik i zaprosił do zwiedzenia właśnie Jaskini Nietoperzowej. Okazało się, że jest to jedna z największych i najpiękniejszych jaskiń
Jury Krakowsko – Częstochowskiej na terenie województwa małopolskiego.
W jej wnętrzu podziwialiśmy efektowne nacieki m. in. wodospad naciekowy
z kropielnicą, ambony, olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie jaskini oraz jedno z największych siedlisk nietoperzy, które obecnie są w stanie hibernacji. Uczniowie byli zachwyceni widokami, aktywnie uczestniczyli
w rozmowie z przewodnikiem, często zadawali pytania.
Dowiedzieliśmy się również, że wyjątkowe nacieki skalne w połączeniu
z przestronnymi wnętrzami sprawiły, że jaskinia została doceniona przez ekipę filmową J. Hoffamana w filmie „Ogniem i mieczem”, a także bollywoodzką superprodukcję „Bangistan”.
Następnie pojechaliśmy zwiedzić ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Okazało się, że zamek ten to prawdziwa perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek, właściwie ruiny tego zamku zrobiły na nas ogromne wrażenie. To największa budowla na Wyżynie, powstała w XIV wieku, kiedy stanęły tu drewniane zabudowania grodu wśród białych, masywnych skał. A skały te wytworzyły się tutaj tak wyjątkowo, że stworzyły unikatowe skalne miasto, nazywane tu Skalnym Miastem Podzamcza. Nie trzeba więc jechać do Czech, bo piękny, skalny labirynt czeka na zwiedzających w Podzamczu.
Po zwiedzeniu zamku postanowiliśmy sobie zrobić przerwę i udaliśmy się na posiłek do McDonalda.
Kolejnym miejscem które odwiedziliśmy był dziedziniec zamku Pieskowa Skała w Sułoszowej. Tam uczniowie oglądali makietę zamku, podziwiali ogród francuski oraz piękny zegar znajdujący się na fasadzie zamku. Pan przewodnik opowiedział dzieciom krótką historię związaną z tym miejscem oraz legendę, skąd pochodzi nazwa Pieskowa Skała.
Zakończyliśmy naszą wycieczkę u podnóża Maczugi Herkulesa, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, a potem udaliśmy się na parking, gdzie czekał na nas nasz autokar. Zmęczeni, ale szczęśliwi wyruszyliśmy w podróż powrotną do domu, czyli pod szkołę, gdzie na uczniów czekali z utęsknieniem rodzice.
Podczas wycieczki, dzieci wykazywały się dużym zainteresowaniem każdym miejscem i stwierdziły, że była to wspaniała przygoda.
Pomimo deszczu, pochmurnej pogody i późnej godziny powrotu, wycieczka była bardzo udana. Niektóre dzieci stwierdziły, że była to najlepsza wycieczka. Poznaliśmy kawał pięknej historii Polski.
Dziękujemy panu przewodnikowi z biura podróży – „Aktywnie z bajerem” za mile spędzony czas oraz za ciekawie przekazaną wiedzę naszym małym turystom.
Opiekunowie:
Barbara Hodurek, Dorota Kaperek – Podolska, Alicja Rak
Przedsięwzięcie "Poznaj Polskę" realizowane przy wsparciu budżetu państwa płatne ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki