ŚWIĘTO PATRONKI SZKOŁY
31 maja obchodziliśmy Dzień Patronki Szkoły. Z tej okazji klasy I – III przygotowały inscenizację słowno - muzyczną, w której zaprezentowały sylwetkę i twórczość Marii Konopnickiej. Ciekawe interpretacje wierszy w wykonaniu małych aktorów jak również te w muzycznym wydaniu wykonane przez szkolny chór pokazały, że nasza patronka była wnikliwą obserwatorką ludzi i przyrody oraz wielką patriotką. Oprócz najbardziej znanej „Roty”, mogliśmy wysłuchać jeszcze m.in. takich utworów jak „Ojczyzna moja” „Stefek Burczymucha”, „Świerszczyk”, „W klasie”, czy „Jadą dzieci drogą” .
Więcej zdjęc w galerii.
Czytanie to też sztuka
18 maja odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania „Czytanie to też sztuka” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 3 w Pcimiu oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Pcimiu, pod patronatem Wójta Gminy. Uczniowie naszej szkoły pięknie zaprezentowali tę trudną sztukę zdobywając:
W kategorii klasy 1-3: wyróżnienie Wiktoria Drab kl. 1a
Klasy 4-6: 2. miejsce Ania Łabędź 5a
3. miejsce Weronika Żaba 5b
Klasy 7-8: 3. miejsce Natalia Adamek 7a
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych niezapomnianych chwil z książką.
Grażyna Makuła
Olimpiada antysmogowa
Uczniowie naszej szkoły: Kacper Partyka, Kinga Pindel i Oliwia Dragosz z klasy 8a wzięli udział w II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej. W konkursie wiedzy na temat powietrza i zmiany klimatu dla uczniów najstarszych klas szkół podstawowych zmierzyli się, z całą Polską i dotarli, aż do finału, gdzie znaleźli się” najlepsi z najlepszych”
Szczerze im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Lekcje inne niż zawsze !
Zamiast siedzieć w szkolnej ławce, na lekcjach „przyrody” przenieśliśmy się, do sali informatycznej, aby tam przekonać się, że przyszłość Ziemi można zmienić bez wychodzenia z klasy. Dzięki wizycie w wirtualnym domu, lesie i łamigłówkom można łatwo zrozumieć, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma zmiana drobnych nawyków. Po przebytym kursie, uczniowie otrzymali tytuł Mistrza Ekologii w EkoEksperymentarium.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI W JĘZYKU OBCYM
09. 05. 2023 w Stróży uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki w Języku Obcym w Stróży. Wszyscy godnie zaprezentowali naszą szkołę zajmując czołowe miejsca:
Klasy 0-2
Soliści:
II miejsce Hanna Bieniek
Zespoły:
I miejsce Natalia Ostafin i Helena Piątek
Klasy 3-5
Soliści:
I miejsce Natalia Hodurek
III miejsce Mariia Blashchuk
Zespoły:
II miejsce:
Anna Bochnia i Julia Krotos
III miejsce:
Wiktoria Oskwarek
Oliwia Ostafin
Julia Ostafin
Natalia Hodurek
Klasy 6-8
Soliści:
GRAND PRIX: Marcel Olszowski !!!!!!!!!
Zespoły:
I miejsce:
Martyna Bieniek
Natalia Braś
Aleksandra Tekieli
Gratulujemy wyników!
Spotkanie z dietetykiem
10 maja 2023 w klasach I-VIII oraz wszystkich oddziałach przedszkolnych odbyła się prelekcja dotycząca zdrowego odżywiania. Uczniowie rozmawiali z Panią dietetyk mgr Dominiką Gaurą na temat tego co warto jeść, czego raczej unikać, omówiono talerz zdrowego ucznia i piramidę zdrowego żywienia. Była mowa o wpływie cukru na nasz organizm, pokazano w których produktach znajduje się go najwięcej. Pani dietetyk uświadomiła uczniów jak niezdrowe jedzenie wpływa na ich życie i zdrowie.
Przedstawione zostały podstawowe zasady zdrowego żywienia:
- należy spożywać 5 posiłków dziennie
- dbać o różnorodność posiłków
- spożywać odpowiednią ilość wody , proporcjonalnie do masy ciała
- spożywać warzywa i owoce
- unikanie nadmiaru soli
- pamiętać o codziennej aktywności fizycznej
Dziękujemy bardzo za prelekcję. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas spotkania pomoże naszym uczniom wyeliminować błędy w sposobie żywienia, co pozytywnie wpłynie na ich zdrowie.
Akademia z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja.
Dzisiaj tj. 27 kwietnia 2023 r. odbyła się w szkole uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawienie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu narodowego w asyście pocztu sztandarowego. Część artystyczną zaprezentowali uczniowie klasy 4 przygotowani przez wychowawczynię Panią Małgorzatę Michalik. W pięknym strojach z tamtej epoki, przypomnieli nam o tych wydarzeniach sprzed 232 lat. Była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu. Zaakcentowano także przypadające na 2 maja "Święto flagi" a cała szkoła udekorowana była w biało-czerwone barwy.
Spotkanie z rzeźbiarzem
4. maja gościliśmy w naszej szkole artystę rzeźbiarza Janusza Wątora oraz Ryszarda Ostafina. Obydwoje są absolwentami Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Na początku spotkania pan Ryszard przedstawił sylwetkę Janusza Wątora. Dowiedzieliśmy się, że ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tworzy unikalne rzeźby w drewnie, brązie i za pomocą technik mieszanych. Współpracuje z galeriami w kraju i za granicą. Jest autorem statuetek: „Łośkara” (otrzymał ją John Cleese za promowanie miejscowości Pcim), „Laur Krakowa XXI wieku”, „Kulturalnego barana” i innych. Następnie głos zabrał nasz gość, pokazał przyniesione rzeźby i opowiedział, w jaki sposób powstają. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali i zadawali pytania. Niektórzy mieli możliwość wziąć do ręki dłuto rzeźbiarskie i spróbować swoich sił.
Na zakończenie spotkania artysta zachęcił utalentowanych artystycznie uczniów do wyboru szkoły plastycznej, która pozwoli im realizować swoje marzenia.
Pożegnaliśmy rzeźbiarza brawami i wspólnym zdjęciem.
Grażyna Makuła
Wycieczka klas szóstych i siódmych do Krakowa
W dniu 5. 05. 2023 r. uczniowie klas szóstych i siódmych uczestniczyli w wycieczce do Krakowa . Spektakl „Mały Książę” w Teatrze Współczesnym, był pierwszym punktem naszego wyjazdu. Następnie udaliśmy się do ZOO, gdzie pani przewodnik opowiadała o dostosowaniach zwierząt, do życie w rożnych warunkach przyrodniczych.
WYCIECZKA DO APILANDII
W ostatni tydzień kwietnia klasy I- III odwiedziły Interaktywne Muzeum Pszczelarskie APILANDIA W Kleczy Dolnej. W tej niezwykłej pszczelej krainie okazało się, że zwiedzanie muzeum wcale nie musi być nudne. W ponad 100 – letnich podziemiach dzieci zobaczyły nowoczesną multimedialną wystawę i w sposób interaktywny mogły poznać sekrety życia pszczół i ich znaczenie w życiu człowieka oraz pracę pszczelarza „od kuchni”. Uczniowie brali również udział w warsztatach pszczelarskich, podczas których każdy mógł samodzielnie spróbować swoich sił w wykonywaniu świec z wosku pszczelego, poznać dobroczynne właściwości pszczelich produktów, a także spróbować słodkich pyszności prosto z ula. Podczas warsztatów dowiedzieli się m.in. czym różnią się od siebie miody, jak smakuje kolorowy pyłek kwiatowy i jak wpływa na nasze zdrowie oraz czym jest „chlebek pszczeli”. Dużą atrakcją wycieczki były oczywiście zakupy w muzealnym sklepie, gdzie czekały na wszystkich ciekawe gadżety o tematyce pszczelarskiej i różnorakie pszczele produkty. Uczniowie wrócili do domu zadowoleni i pełni wrażeń oraz bogatsi o cenną wiedzę o otaczającej nas przyrodzie.
8
Udział w Festiwalu Zawodów
W dniach 26-27 kwietnia 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków, przy ul. Galicyjska 9 odbył się Festiwal Zawodów, w którym uczestniczyli nasi uczniowie. W EXPO Kraków można było zobaczyć prezentacje w strefach tematycznych – ponad 100 stoisk wystawienniczych. Nasi uczniowie mogli poznać bogatą ofertę szkół średnich województwa małopolskiego.
Uczniowie z Trzebuni najlepsi w konkursie "ARS RHETORICA"
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pcimiu 27.04.2023 ogosił wyniki Konkursu Recytatorskiego "Arc Rhetorica 2023"
W kategorii wiekowej klasy I – III, II miejsce zajęła Ewelina Lach
a w kategorii klasy IV-VI całe podium zajęli uczniowie naszej szkoły:
I miejsce – Anna Łabędź
II miejsce – Martyna Bystroń
III miejsce – Wojciech Oskwarek
Jury w podsumowaniu zwróciło uwagę na wysoki poziom występów. Doceniło walory artystyczne jak i wszelkie aspekty związane z recytacją. Dotyczy to doboru tekstu, jego interpretacji jak również dykcji oraz oddechu.Gratulujemy uczniom i nauczycielom.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
25 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto wszystkich czytelników i miłośników książek. Został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Wszystkie klasy wykonały piękne plakaty: „Laurka dla Książki”.Każda z klas 1-3 otrzymała grę „Dubble”, ufundowaną przez Radę Rodziców.
Werdykt jury dotyczący klas 4-8:
1. miejsce – 5b
2. m. – 6a
3. m. – 4a i 5a
Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy.Grażyna Makuła
2
Zapraszamy na blog Kacpra
Zapraszamy Wszystkich do odwiedzenia bloga ucznia naszej szkoły Kacpra Partyki „Szept Ciszy”.
Kacper opowiada w nim o sobie, swoim życiu, pasjach i marzeniach. Jest to okazja, by poznać rzeczywistość osoby z autyzmem, zobaczyć jej świat od wewnątrz.
Wszystkich serdecznie zapraszamy!
Wyjazd na Uniwersytet Jagielloński
Uczniowie klas VIII i VII, podczas realizowanego w naszej szkole projektu „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych – Grant 3” uczestniczyli w pokazie na Wydziale Chemii UJ ,,Chemik na miejsc zbrodni”.
Podczas pokazu uczniowie mogli odpowiedzieć sobie na pytania: Po co chemik jest na miejscu zbrodni? Jakie doświadczenia wykonuje, co ze sobą zabiera oraz czy techniki wykorzystywane w filmach sprawdzają się w rzeczywistości.
Omawiane przez prowadzących techniki zostały zilustrowane różnymi doświadczeniami połączonymi z omówieniem teorii pomocnej w zrozumieniu obserwacji.
Było to dla uczniów interesujące przeżycie i pokazało jak różne, często bardzo praktyczne zastosowanie ma wiedza chemiczna.
Podziękowania dla szkoły
Wycieczka do Muzeum Iluzji
Dnia 19 kwietnia klasa III, biorąca udział w projekcie „Małopolskiej tarczy Antykryzysowej” wspierającej szkoły, była na wycieczce w Krakowie, w Muzeum Iluzji.
Muzeum Iluzji to przestrzeń, w której iluzje spotykają się z wynalazkami naukowymi i sztuką: fizyka i optyka prezentowane są razem z tajemniczymi dziełami sztuki i klasycznymi łamigłówkami. Wyjątkowe doświadczenie edukacyjne wzbogaca interaktywna rozrywka – rysowanie światłem, tworzenie cieni i niezapomnianych chwil w świecie do góry nogami.
Wycieczka bardzo się podobała. Uczniowie z zaangażowaniem odkrywali sekrety niesamowitego świata iluzji oraz pogłębiali swoją wiedzę obserwując ciekawe zjawiska. Zrozumieli znaczenie pojęcia iluzja. Doznali niesamowitych wrażeń niewłaściwej interpretacji widzianego zjawiska.
Rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2023/24
Informacja o utworzeniu w roku szkolnym 2023/24 dodatkowego oddziału przedszkolnego
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Trzebuni informuję, że decyzją Wójta Gminy Pcim w roku szkolnym 2023/24 zostaje utworzony dodatkowy oddział przedszkolny.
Wszyscy kandydaci, którzy złożyli wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola a nie zostali przyjęci, w celu zapisania dziecka do przedszkola zobowiązani są do złożenia w sekretariacie szkoły od 11.04.2023 r. do dnia 13.04.2023 r. do godz. 14.30 dokumentu „Potwierdzenie woli zapisu dziecka do przedszkola przy Szkole Podstawowej w Trzebuni na rok szkolny 2023/24”.
Dokument można pobrać z linku poniżej
POTWIERDZENIE_WOLI-_oddzialy_przedszkolne.pdf
lub z sekretariatu szkoły.
Dyrektor szkoły
„Kapelusz Pani Wiosny”
Wszystkie kapelusze, które zostały zgłoszone na konkurs zorganizowany z okazji pierwszego dnia wiosny były bardzo oryginalnie i niezwykle starannie wykonane, dlatego jury postanowiło je wszystkie nagrodzić.
29 marca br. dyrektor szkoły p. Waldemar Mosór i wicedyrektorka szkoły
p. Agnieszka Nowików wręczyli wszystkim laureatom dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.Wszystkim laureatom i ich rodzicom gratulujemy!
Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni
28 marca br. uczniowie klas I-III wraz z opiekunami zwiedzali Kopalnię Soli
w Bochni. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na niektórych dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, a po drodze można było zobaczyć wiele niezwykłych, ciekawych i zagadkowych miejsc. Podziwialiśmy również stare urządzenia, maszyny, narzędzia, którymi posługiwali się dawniej górnicy w swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, że kiedyś w kopalni pracowały konie, a ostatnim był koń o imieniu Kuba. Na filmach multimedialnych mogliśmy zobaczyć jak dawniej wyglądała kopalnia. Spotkaliśmy też dobrego ducha kopalni, Skarbnika, który opiekował się górnikami oraz turystami. Skarbnik opowiedział nam wiele ciekawych historii i każdemu uczestnikowi wycieczki wręczył woreczek z solą. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn 250 m pod ziemią na zabawie i grze w piłkę na dużej sali gimnastycznej. Tutaj też uczniowie zakupili pamiątki, mieli czas na odpoczynek i posiłek.
Wycieczka była bardzo udana i ciekawa. Dostarczyła nam wielu nowych wrażeń. Zdobyliśmy wiele nowych wiadomości o najstarszej Kopalni Soli w Polsce i o tym, że niedoceniona dzisiaj sól kiedyś nazywana była białym złotem.
Spra
wdź stan powietrza
Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.
Kliknij w link poniżej
Galeria zdjęć
brak danychGodziny dzwonków
Piątek 04.04.2025Kalendarz
brak danych