Fotorelacja z Kościeliska
Dzień 1.
Uczniowie klas 3, 4a , 4b i 5 pozdrawiają z zimowego Podhala.
Po przyjeździe do ośrodka, po spotkaniu z opiekunami i pysznym obiedzie wyruszyliśmy na wycieczkę grzbietem Gubałówki. Panie instruktorki bardzo ciekawie opowiadały o topografii Tatr, wskazując najważniejsze szczyty. Po zmroku podziwialiśmy „Krainę światła”.
Po kolacji mieliśmy możliwość zaprezentowania swoich talentów wokalno – aktorskich.
Wszyscy się świetnie bawili J
W zakładce "Konkursy szkolne" publikujemy wyniki konkursu „ENGLISH AROUND US”
„ Polubić ortografię”
W miesiącu październiku, uczniowie klas I-III wykonali „Jesienne krajobrazy ortografią malowane”. Dzieci dzieliły się na grupy i malowały ilustracje według wybranej zasady. Jedna z grup układała wycięte wyrazy według trudności ortograficznych, inna podpisała elementy krajobrazu
z trudnościami ortograficznymi, jeszcze inni wybierali wyrazy tak, by powstał piękny krajobraz jesienny. Dzieci pracowały z wielkim zaangażowaniem, utrwalając sobie zasady pisowni polskiej.W listopadzie uczniowie pisali tzw. ”Ruchowe dyktanda”. Dzieci pracowały w parach. Jedno dziecko w parze było „pisarzem” a drugie „biegaczem”. Biegacz biegł do tekstu, musiał zapamiętać zdanie
i prawidłowo przekazać pisarzowi. Pisarz zapisywał. Potem uczniowie zmieniali się rolami. Wygrała para, która bezbłędnie zapisała tekst.Klasy pierwsze miały za zadanie przepisać tekst dyktanda do zeszytu. Tekst dyktanda był umieszczony w kilku miejscach w klasie. Dzieci musiały podejść do kartki na której był zapisany tekst zapamiętać go i zapisać w zeszycie. Wygrały dzieci, które bezbłędnie napisały cały tekst dyktanda.
4Uczniowie klas drugiej i trzeciej wykonywali zadania z zastosowaniem różnych zasad ortografii jednocześnie czyli tzw. fuzje ortograficzne. Dzieci pracowały w dwuosobowych grupach. Najlepsi zostali nagrodzeni.
Magdalena Ostafin
Wyniki Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych
W dniu 24.11.2021 r. rozstrzygnięto etap gminny jubileuszowej XX edycji Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych i Krakowskich
W KATEGORII SZKOŁY PODSTAWOWE I-III prace zbiorowe przyznano:
I miejsce Tekieli Dawid i Grabek Kamil z SP Trzebunia
W KATEGORII SZKOŁY PODSTAWOWE IV-VI prace indywidualne przyznano:
I miejsce – Tekieli Oliwia kl. IV SP Trzebunia
W KATEGORII MŁODZIEŻ kl.VII-VIII prace indywidualne przyznano:
I miejsce – Hodurek Tomasz kl.VIIa SP Trzebunia
II miejsce – Tekieli Kacper kl.VIII SP Trzebunia
Na tym protokół zakończono i podpisano.
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu gratuluje wszystkim laureatom konkursu i jednocześnie zaprasza po odbiór nagród w dniu 19 grudnia 2021 roku podczas organizowanego w tym dniu Świątecznego Spotkania z kulturą.
UWAGA! Bardzo prosimy wszystkich uczestników o odebranie szopek w dniu 19 grudnia w Sieprawiu gdzie zostały przekazane przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pcimiu.
Ogromne gratulacje dla naszych uczniów..!!!!!!!
Natomiast w Powiatowym Konkursie Fotograficznym "Przydrożne kapliczki "na liście finalistów znalazła się Joanna Cybura uczennnica klasy 8c.
Gratulacje!
Joanna Matlak "Laureatem" konkursu
Joanna Matlak została laureatem XVIII Powiatowych Zawodów Matematycznych
W dniu 18 listopada 2021 r. w Zespole Szkół im. A. Średniawskiego odbyły się XVIII Powiatowe Zawody Matematyczne pod Patronatem Starosty Powiatu Myślenickiego. Naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. 8a - Joanna Matlak. Asia wraz z innymi 123 uczniami z 24 szkół podstawowych naszego powiatu zmagała się z trudnymi zadaniami i po raz kolejny udowodniła, że umie matematykę. 2 grudnia 2021 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Europejski Dzień Języków Obcych
W ramach Dni Językowych uczniowie naszej szkoły chcą przenieść nas nad Jezioro Bodeńskie, zachęcić do odwiedzenia tropikalnego parku rozrywki pod Berlinem oraz zwrócić naszą uwagę na maleńkie księstwo Lichtensteinu. Zapraszamy do obejrzenia wykonanych prezentacji.
List w sprawie szczepień dzieci
List Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczący szczepień dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają także dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.
Informacje zawarte w liście mają pomóc rodzicom i opiekunom w podjęciu świadomej i odpowiedzialnej decyzji dotyczącej szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.
Pasowanie przedszkolaków
„Poznaj Polskę”
W dniu 22 listopada 2021r. odbyła się wycieczka krajoznawczo-turystyczna SZLAKIEM ORLICH GNIAZD dla uczniów klas pierwszych i drugiej, zorganizowana przez Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Trzebuni oraz Centrum Turystyki Aktywnej - Aktywnie z Bajerem w Myślenicach.
Wycieczka w 80% dofinansowana była ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia - "POZNAJ POLSKĘ”.
20% kosztów wycieczki ponosili rodzice.Wybraliśmy Szlak Orlich Gniazd, ponieważ to jeden z najpiękniejszych szlaków w Polsce. Wiedzie przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. Orle Gniazda to system obronny stworzony jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego. Na szczęście na Jurze na szlaku Orlich Gniazd jest całkiem sporo jaskiń udostępnianych turystycznie – postanowiliśmy więc odwiedzić jedną z nich
a mianowicie Jaskinię Nietoperzową.Dlatego najpierw pojechaliśmy do miejscowości Jerzmanowice, gdzie przywitał nas przewodnik i zaprosił do zwiedzenia właśnie Jaskini Nietoperzowej. Okazało się, że jest to jedna z największych i najpiękniejszych jaskiń
Jury Krakowsko – Częstochowskiej na terenie województwa małopolskiego.
W jej wnętrzu podziwialiśmy efektowne nacieki m. in. wodospad naciekowy
z kropielnicą, ambony, olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie jaskini oraz jedno z największych siedlisk nietoperzy, które obecnie są w stanie hibernacji. Uczniowie byli zachwyceni widokami, aktywnie uczestniczyli
w rozmowie z przewodnikiem, często zadawali pytania.
Dowiedzieliśmy się również, że wyjątkowe nacieki skalne w połączeniu
z przestronnymi wnętrzami sprawiły, że jaskinia została doceniona przez ekipę filmową J. Hoffamana w filmie „Ogniem i mieczem”, a także bollywoodzką superprodukcję „Bangistan”.Następnie pojechaliśmy zwiedzić ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Okazało się, że zamek ten to prawdziwa perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek, właściwie ruiny tego zamku zrobiły na nas ogromne wrażenie. To największa budowla na Wyżynie, powstała w XIV wieku, kiedy stanęły tu drewniane zabudowania grodu wśród białych, masywnych skał. A skały te wytworzyły się tutaj tak wyjątkowo, że stworzyły unikatowe skalne miasto, nazywane tu Skalnym Miastem Podzamcza. Nie trzeba więc jechać do Czech, bo piękny, skalny labirynt czeka na zwiedzających w Podzamczu.
Po zwiedzeniu zamku postanowiliśmy sobie zrobić przerwę i udaliśmy się na posiłek do McDonalda.Kolejnym miejscem które odwiedziliśmy był dziedziniec zamku Pieskowa Skała w Sułoszowej. Tam uczniowie oglądali makietę zamku, podziwiali ogród francuski oraz piękny zegar znajdujący się na fasadzie zamku. Pan przewodnik opowiedział dzieciom krótką historię związaną z tym miejscem oraz legendę, skąd pochodzi nazwa Pieskowa Skała.
Zakończyliśmy naszą wycieczkę u podnóża Maczugi Herkulesa, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, a potem udaliśmy się na parking, gdzie czekał na nas nasz autokar. Zmęczeni, ale szczęśliwi wyruszyliśmy w podróż powrotną do domu, czyli pod szkołę, gdzie na uczniów czekali z utęsknieniem rodzice.
Podczas wycieczki, dzieci wykazywały się dużym zainteresowaniem każdym miejscem i stwierdziły, że była to wspaniała przygoda.
Pomimo deszczu, pochmurnej pogody i późnej godziny powrotu, wycieczka była bardzo udana. Niektóre dzieci stwierdziły, że była to najlepsza wycieczka. Poznaliśmy kawał pięknej historii Polski.
Dziękujemy panu przewodnikowi z biura podróży – „Aktywnie z bajerem” za mile spędzony czas oraz za ciekawie przekazaną wiedzę naszym małym turystom.
Opiekunowie:
Barbara Hodurek, Dorota Kaperek – Podolska, Alicja Rak
Przedsięwzięcie "Poznaj Polskę" realizowane przy wsparciu budżetu państwa płatne ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki
SZKOLNY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
W następnym tygodniu w naszej szkole odbędzie się Szkolny Dzień Języków Obcych, mający charakter konkursu dla uczniów klas IV – VIII. Celem akcji jest wzbogacić swoje obcojęzyczne (głównie angielskie) słownictwo. Źródłem wiedzy są napisy na przedmiotach codziennego użytku, takich jak: odzież, kosmetyki i środki czyszczące, środki żywnościowe, piosenki, gry.
Uczniowie z w/w wymienionych klas mają za zadanie przygotować karton/y formatu A1, na których wypisane będą w trzech kolumnach odpowiednio: zwroty w jęz. angielskim (ENGLISH), ich tłumaczenie na jęz. polski (POLISH) oraz źródło pochodzenia (ORIGIN) np. bluza, krem, piosenka, szampon, kanapka w KFC, lekarstwo itp.
Przygotowane prace należy dostarczyć do p. Jolanty Wojciechowskiej lub p. Agaty Łopaty najpóźniej w piątek 3.XII do godziny 9.00 . Klasa, która przedstawi najwięcej (czytelnych !!!) zwrotów w przeliczeniu na jednego ucznia w klasie, zdobywa I miejsce i prawo do wyboru jednego dnia bez pytania, II miejsce to 3 godziny bez pytania a III miejsce to jedna godzina bez pytania (nie dotyczy zapowiedzianych sprawdzianów, wybrana data musi być zgłoszona nauczycielowi poprzez wychowawcę klasy co najmniej 3 dni wcześniej).
Uczniowie, którzy wezmą aktywny udział w tworzeniu plakatu mają możliwość otrzymania pozytywnej uwagi z zachowania a ci, którzy wykażą się przyswojeniem największej ilości zwrotów z listy otrzymania dobrej lub bardzo dobrej oceny z języka angielskiego.
Jeśli macie dodatkowe pytania, proszę o kontakt.
Jolanta Wojciechowska
Nowa pozycja w naszej bibliotece!!!
Już jest w bibliotece szkolnej!
"Startujemy w przyszłość!"
to książka, zawierająca 30 opowiadań nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie literackim "Popisz się talentem" 2021. Wśród autorów jest nasz zdolny uczeń WOJTEK ŚMIETANA Z 8b!! Jesteśmy dumni i cieszymy się z jego sukcesu.
Zapraszam do czytania
Grażyna Makuła
Drodzy rodzice
Rok szkolny wiąże się z wieloma wydatkami również dla Rady Rodziców. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wpłaty na tzw. komitet rodzicielski. W tym roku wspólnie ustaliliśmy wysokość składki 40 zł. Dzięki temu możemy nagradzać, a także zachęcać do większej aktywności uczniów naszej szoły. Bardzo chcielibyśmy wspierać wszystkie wartościowe inicjatywy w roku szkolnym 2021/22, ale będzie to możliwe tylko dzięki Państwa pomocy. Pieniądze można przekazać na konto Rady Rodziców lub wychowawców klas, najlepiej do końca grudnia. Konto działa cały czas, więc przelew można zrobić również w innym dogodnym dla Państwa terminie. Informujemy, że wpłaty nie są obowiązkowe, jednak liczymy na otwartość, wyrozumiałość i poczucie odpowiedzialności.
Dane do przelewu:
Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej
32-438 Trzebunia 444
13 8591 0007 0231 0470 0193 0001
Uroczystości z okazji rocznicy odzyskania niepodległości
11 listopada to ważna data dla każdego Polaka, 103 lata temu nasza Ojczyzna odzyskała Niepodległość. Chcąc godnie upamiętnić ten dzień, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej Mszy w Kościele św. Mikołaja w Pcimiu. Msza miała bardzo podniosły charakter, uświetniła ją Orkiestra Dęta „Orzeł” z Trzebuni, strażacy oraz liczne poczty sztandarowe. Po Mszy wszyscy udali się pod Pomnik Ofiar II Wojny Światowej, gdzie Wójt Gminy Pcim Piotr Hajduk wygłosił przemówienie, odśpiewano hymn, złożono wieńce, kwiaty i zapalono znicze.
W hołdzie Niepodległej
10 listopada 2021r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowana przez uczniów klasy 4b i 8b pod kierunkiem wychowawców.
Spektakl przypominający dzieje walk o suwerenność narodu polskiego okraszony został pięknymi , chwytającymi za serce pieśniami w wykonaniu solistów i szkolnego chóru. Atmosfera uroczystości pełna była powagi i zadumy nad losem poległych w obronie ojczyzny.
Ta piękna lekcja patriotyzmu niech uświadamia współczesnym , że wolność jest najwyższą wartością i trzeba jej nieustannie strzec.
Program "Poznaj Polskę"
Komunikat dyrektora szkoły z dnia 10.11.2021 r.
Z powodu stwierdzenia u ucznia klasy 1a pozytywnego wyniku testu na Covid-19 uczniowie klasy 1a od dnia 10.11.2021 r. do 18.11.2021 r. podlegają kwarantannie i przechodzą w tryb nauki zdalnej. W okresie kwarantanny nauka będzie realizowana na platformach Teams i Librus.
SUKCES JOASI MATLAK
Tegoroczna edycja Dyktanda Niepodległościowego okazała się szczęśliwa, gdyż po raz pierwszy nasza uczennica reprezentowała szkołę w etapie wojewódzkim. W murach Muzeum Lotnictwa, gdzie odbył się konkurs, Joanna Matlak z klasy 8a zmierzyła się z kolejnym Dyktandem. Jej znajomość zasad ortografii była znakomita, bo Joasia znalazła się wśród grona najlepszych uczestników, zdobywając tytuł Laureata Konkursu. To z pewnością olbrzymi sukces, którego gorąco Joasi gratulujemy!
Realizujemy program "Poznaj Polskę"
Podziękowanie
W imieniu wolontariatu szkolnego chciałabym Wam Drodzy Uczniowie i Rodzice z całego serca podziękować za Wasze Wspaniałe Hojne Serca , które okazaliście w czasie Akcji Kredkobranie i Akcji Znicz .Po raz kolejny Wasza szczodrość przekroczyła nasze oczekiwania.Materiały papiernicze cieszą serca dzieci, a znicze rozświetlają mrok zapomnianych grobów.
Pamiętajmy dobro powraca.
Komunikat dyrektora szkoły z dnia 5.11.2021 r.
Z powodu stwierdzenia u ucznia klasy 8a pozytywnego wyniku testu na Covid-19 uczniowie klasy 8a podlegają kwarantannie i od dnia 5.11.2021 r. przechodzą w tryb nauki zdalnej W okresie kwarantanny nauka będzie realizowana na platformach Teams i Librus. Nauka zdalna będzie do 10.11. a kwarantanna do 13.11.br.
Od dnia dzisiejszego nastapią zmiany organizacyjne w szkole.
W zakładce "Uczniowie i rodzice", "Dla rodziców i uczniów" informacja o zmianie sal lekcyjnych.
dyr W. Mosór
Sprawdź stan powietrza
Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.
Kliknij w link poniżej
Galeria zdjęć
brak danychGodziny dzwonków
Czwartek 21.11.2024Kalendarz
brak danych